• Mart

    15

    2021
  • 170
  • 0
Bahçe Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Bahçe Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Bahçe Dekorasyonu

Çoğu insan dekorasyonu konut, otel, ofis gibi kapalı yaşam alanlarında uygulanabilir olarak düşünmektedir. Hâlbuki dekorasyon hayatımızın her alanında yer edinmektedir. Buna en iyi örneklerden biri, içinde bulunduğumuz çağda insanların kaçış noktası olarak gördükleri balkonlar ve bahçeleridir. Artan nüfus ve teknoloji ile beraber gelen yaygın inşaat sektörü şehirleri betonlaştırmaya hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu betonlaşmanın arasında insanoğlu kendini gidebileceği en doğal ortama atmaktadır.

Peyzaj tasarımının 17. yüzyılda ortaya çıkması ile bahçecilik de önem kazanmaya başlamıştır. 20. yüzyıla değin insanlar bahçelerinin tasarımlarına çok fazla zaman harcamamakla beraber dönemin özelliklerine göre süsleme yapmaktaydılar. Örneğin; sanayileşmenin başlamasından önce şehrin nüfusuna göre bahçesi olan evlerin oranı çok daha fazla olup bu bahçeler adeta insanlar için beraber vakit geçirilebilecek bir yerdi. Şimdi ise bahçeler modern yaşamın getirdiği insan kalabalıklığından kaçmanın bir kapısı olarak görülmektedir.

Bahçe Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli

Şehir kalabalıklığı içinde bir kaçış noktası veya birlikte vakit geçirebilecek bir yer olarak görülen bahçeler, 21. yüzyılda estetik olarak önem kazanmaya başlamıştır. Estetik kaygının temelinde ise modern yaşam tarzı ile beraber gelen dekorasyon algısı olmuştur.

Bahçe dekorasyonunda ilk dikkat edilmesi gereken bulunulan konumun iklim ve toprak koşullarıdır. Bu iki koşula göre peyzaj düzenlenmesinde seçilecek bitki ve ağaç türleri seçilmektedir. Böylece, seçilen peyzaj elemanlarının daha uzun ömürlü ve bakımının kolay olması sağlanmaktadır.

Bir diğer önemli konu ise bahçeyi kullanacak kişilerin burayı kullanma amaçlarıdır. Eğer burada kişilerin bir araya gelmesi söz konusu ise oturma alanlarına daha çok yer verilmeli, eğer toprakla ilgilenilmek isteniliyorsa oturma alanları daraltılmalıdır.

Bahçenin her yerden ulaşımının rahat sağlanması için patika yollara da yer verilebilmektedir. Bu yollar taşlardan yapılabileceği gibi bahçe elemanlarına uyumluluğuna göre ahşap, mermer vb. elemanlardan da yapılabilmektedir. Böylece daha estetik ve işlevsel bir bahçe dekorasyonu yapılmış olmaktadır.

Fiyat Teklifinizi Oluşturun!

Yapılmasını istediğiniz iş ile ilgili kısa bilgiler vererek fiyat teklifinizi ücretsiz oluşturabilirsiniz.

Hemen Teklif Al!
Son Gönderiler
Anasayfa | Kurumsal | Çözümlerimiz | İletişim | (0850) 532 3034 | (0530) 710 3034
© Copyright 2020 Yef Yapı Kurumsal Web Sitesi - İGEA - İş Geliştirme Ajansı
Ücretsiz Teklif Formu 0850 532 3034
Ücretsiz teklif ve fiyatlandırma talebi oluşturun!